Parohia noastră a murit

Parohia noastră a murit!

Se povesteşte că nu demult într-o localitate mică şi foarte frumoasă, oamenii erau foarte veseli şi harnici. Erau buni gospodari dar în acelaşi timp creştini adevăraţi. Respectau cu stricteţe Duminica, Ziua Domnului, şi toate celelalte sărbători de poruncă.

La un moment dat, datorită bunăstării materiale la care ajunseseră, locuitorii acestei localităţi au uitat să-şi mai educe copiii în spirit de credinţă, astfel încât, unii dintre aceştia nu respectau Ziua Domnului, alţii nu prea mai munceau, nu-şi mai respectau părinţii, erau tot timpul posomorâţi şi nemulţumiţi, întru-un fel “fără chef de viaţă”.
Nu după mult timp, tristeţea a pus stăpânire pe această localitate, oamenii stăteau mai mult prin baruri iar biserica era goală chiar şi Duminica.
Preotul, nou venit, a stat câteva săptămâni şi a analizat situaţia creştinilor din parohia sa, după care scrie un anunţ în ziarul localităţii: “Cu profundă durere vă anunţ moartea parohiei noastre. Cu toţii sunteţi invitaţi să participaţi la funeraliile care vor avea loc duminică la ora 11”.
Duminică, biserica devenise neîncăpătoare, ceea ce nu se mai întâmplase de ani buni. În faţa altarului se găsea catafalcul cu un sicriu din lemn închis la culoare.
La ora 11, încep ceremoniile funerare iar parohul adânc îndurerat spune: “Nu cred că parohia noastră poate reînvia, dar pentru că astăzi suntem toţi adunaţi aici, vreau să fac o ultimă încercare! Vă rog să treceţi fiecare pe lângă catafalc pentru a vă lua rămas bun de la decedată! Aşezaţi-vă fiecare la rând iar după ce vă luaţi rămas bun, ieşiţi prin faţă, prin sacristie. Apoi, cine doreşte, poate să se întoarcă la Sfânta Litughie!”
Parohul a deschis sicriul şi toţi se întrebau: “Cine o fi mortul?”
Fiecare, în tăcere, s-a apropiat de sicriu privea înăuntru şi ieşea din biserică profund marcaţ.
Toţi care au privit în scriu pentru a vedea cadavrul parohiei, au văzut intr-o oglindă pusă în sicriu, propriul chip.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Poți folosi aceste etichete și atribute HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>